Asociace RBC03

Agrostio caninae-Caricetum diandrae Paul et Lutz 1941

Mezotrofní rašeliniště s boreálními ostřicemi

nové hledání

Struktura a druhové složení. Tato mezotrofní rašeliniště se vyznačují dvouvrstevným bylinným patrem, jehož vyšší vrstvu vytvářejí vysoké ostřice Carex diandra, C. lasiocarpa a C. rostrata, dosahující výšky až 1 m, a přeslička poříční (Equisetum fluviatile). Nižší vrstvu tvoří vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), mochna bahenní (Potentilla palustris), nízké ostřice (Carex canescens, C. chordorrhiza, C. limosa a C. nigra), suchopýr úzkolistý (Eriophorum angustifolium) a dvouděložné byliny (např. Lysimachia vulgaris, Valeriana dioica a Viola palustris). Často se uplatňuje tráva Agrostis canina. Ostřice přioblá (Carex diandra), která dala asociaci jméno, může v některých porostech chybět. Mechové patro dosahuje pokryvnosti 5–95 %. Vyskytují se v něm rašeliníky minerálně mírně bohatých stanovišť (častěji Sphagnum teres, vzácněji S. contortum, S. obtusum, S. subnitens a S. subsecundum) a nerašeliníkové mechy, zejména Calliergonella cuspidata a Warnstorfia exannulata, vzácně i ohrožené boreální mechy Calliergon giganteum, Cinclidium stygium a Meesia triquetra. Významným rysem asociace je přítomnost druhů, které jsou hojné a mají souvislý areál v boreální zóně Eurasie, zatímco ve střední Evropě se vyskytují jen ostrůvkovitě v oblastech s dlouhou historií rašelinišť sahající do pozdního glaciálu a boreálu. V těchto oblastech se často vyskytuje společně více druhů boreálního rozšíření, k nimž patří zejména ostřice Carex chordorrhiza, C. diandra, C. dioica, C. lasiocarpa a C. limosa. V porostech se nejčastěji vyskytuje 15–25 druhů cévnatých rostlin a 3–7 druhů mechorostů na ploše o velikosti 16 m².

Stanoviště. Porosty asociace nacházíme na zvodněných rašeliništích, kde hladina vody dosahuje téměř nepřetržitě k povrchu půdy nebo vegetaci o několik centimetrů přeplavuje. Koncentrace vápníku kolísá mezi 5 a 20 mg.l–1 a pH se pohybuje mezi 5 a 6 (Rybníček 1974, J. Navrátilová & Navrátil 2005a). Vyšší hladina podzemní vody, menší koncentrace vápníku a pravděpodobně i lepší přístupnost živin (J. Navrátilová & Navrátil 2005a, J. Navrátilová et al. 2006) podporují výskyt této asociace spíše než asociace Menyantho trifoliatae-Sphagnetum teretis ze svazu Sphagno warnstorfii-Tomentypnion nitentis, ve které rovněž rostou boreální ostřice. Asociaci Agrostio-Caricetum diandrae nacházíme jak na březích rybníků a jezer, tak i ve sníženinách a pramenných stružkách v komplexech rašelinných luk. Půdním typem je glej s rašelinnou vrstvou, jejíž mocnost se u nás pohybuje jen mezi 40 a 70 cm. Rašelina obsahuje až 50 % hrubozrnné minerální příměsi (Rybníček in Rybníček et al. 1984: 15–68). Na stanovištích se často vytváří rezavý sediment vzniklý oxidací železa.

Dynamika a management. Porosty asociace mohou vznikat zazemňováním a expanzí rašeliníků do porostů vysokých ostřic svazu Magno-Caricion elatae, zejména asociace Caricetum diandrae, nebo reprezentují iniciální rašelinotvorná společenstva (Rybníček in Rybníček et al. 1984: 15–68). Za předpokladu trvale vysoké hladiny vody a nezměněného přísunu živin a vápníku mohou vytrvávat v dlouhodobě stabilním stavu. V opačném případě se vyvíjejí porosty vlhkomilných dřevin nebo společenstva přechodových rašelinišť svazu Sphagno-Caricion canescentis. Při trvalém přeplavení eutrofní vodou z rybníků se vývoj vrací zpět směrem k vegetaci svazu Magno-Caricion elatae.

Variabilita. Lze rozlišit dvě varianty:

Varianta Peucedanum palustre (RBC03a) se vyskytuje v okolí rybníků a jezer a vyznačuje se výskytem druhů Lysimachia thyrsiflora, Peucedanum palustre, Straminergon stramineum a Warnstorfia exannulata.

Varianta Valeriana dioica (RBC03b) představuje druhově bohatší typy vyskytující se v lučních komplexech a je diferencována druhy Caltha palustris, Cardamine pratensis, Carex panicea, Equisetum palustre, Galium uliginosum a Valeriana dioica. Je pravděpodobné, že na stanovištích této varianty je větší koncentrace bazických iontů v půdě. Varianta představuje přechod k asociaci Menyantho trifoliatae-Sphagnetum teretis Warén 1926.

Hospodářský význam a ohrožení. Jen část porostů (varianta Valeriana dioica) sloužila v minulosti jako zdroj méně kvalitního sena. V současnosti má asociace význam pro ochranu biodiverzity a zajišťuje některé ekosystémové funkce, jako je filtrace podzemních vod, zvlhčování klimatu a obnova tvorby rašeliny na odtěžených rašeliništích. Příčiny současného ohrožení asociace jsou stejné jako u ostatních rašeliništních společenstev, tj. například eutrofizace, odvodnění, vyhrnování rybníků, stavební činnost a šíření konkurenčně zdatných rostlin.

Citace: Hájek M. & Hájková P. (2011): Agrostio caninae-Caricetum diandrae Paul et Lutz 1941. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 3. Vodní a mokřadní vegetace [Vegetation of the Czech Republic 3. Aquatic and wetland vegetation], p. 668–672, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.