Asociace THC04

Asplenio cuneifolii-Seslerietum caeruleae (Zlatník 1928) Zólyomi 1936

Pěchavové trávníky na hadci

nové hledání

Struktura a druhové složení. Trávníky s dominantní pěchavou vápnomilnou (Sesleria caerulea) na hadci jsou téměř uzavřené a pouze v okolí menších skalních výchozů vytvářejí řidčí porost. Kromě pěchavy se v nich z dalších dealpínských a perialpidských druhů vyskytují hojněji Biscutella laevigata a Thlaspi montanum. Typicky jsou zastoupeny serpentinofyty, jako je Armeria vulgaris subsp. serpentini a Asplenium cuneifolium. Dále se vyskytují teplomilné druhy suchých trávníků (např. Dianthus carthusianorum s. l., Potentilla arenaria a Thymus praecox), ale i druhy acidofilní (např. Festuca ovina) a lesní (např. Campanula persicifolia a Stellaria holostea). Porosty obsahují zpravidla 25–30 druhů cévnatých rostlin na ploše 16–25 m². Bohatě je vyvinuto mechové patro, ve kterém převládají velké druhy mechů typické pro okolní borové lesy, např. Hylocomium splendens a Pleurozium schreberi.

Stanoviště. Asplenio-Seslerietum se vyskytuje na světlinách v přirozených borech na hadcovém podloží na severně až severozápadně orientovaných svazích o sklonu 15–45°. Půdy jsou hluboké do 40 cm, silně humózní, s pH kolem 7,0 a nasyceným až plně nasyceným sorpčním komplexem (Chytrý & Vicherek 1996). Vzhledem k velkému obsahu hořčíku a těžkých kovů jsou hadcové půdy pro některé druhy rostlin toxické.

Dynamika a management. Jde z větší části o druhotné trávníky vzniklé na místě přirozených hadcových borů, jejichž podrost je svým druhovým složením těmto trávníkům podobný. V rozvolněných nebo částečně vykácených borech se v minulosti páslo, po odeznění pastvy se však během posledních desetiletí borovice rozšířila zpět na původní stanoviště a tyto trávníky zanikly s výjimkou několika maloplošných světlin v okolí skalních výchozů v borech.

Hospodářský význam a ohrožení. Pěchavové trávníky na hadci byly dříve využívány k pastvě dobytka, po jejím ukončení však zarostly borovicí lesní (Pinus sylvestris), zčásti i introdukovanou borovicí černou (Pinus nigra), a až na malé světliny téměř zanikly. Zarůstání borovicí však není v tomto případě hrozbou pro vzácné druhy rostlin, které ve světlých borech přežívají stejně úspěšně jako v pěchavových trávnících.

Citace: Chytrý M. (2007): Asplenio cuneifolii-Seslerietum caeruleae (Zlatník 1928) Zólyomi 1936. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 1. Travinná a keříčková vegetace [Vegetation of the Czech Republic. 1. Grassland and Heathland Vegetation], p. 406–408, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.