Asociace LAB01

Salicetum auritae Jonas 1935

Rašelinné mokřadní vrbiny

nové hledání

Struktura a druhové složení. V porostech se uplatňuje několik různých dominant: nejčastěji to je vrba ušatá (Salix aurita), vrba popelavá (S. cinerea) nebo krušina olšová (Frangula alnus), v jižních Čechách také tavolník vrbolistý (Spiraea salicifolia). V bylinném patře se vedle běžných mokřadních druhů, jako jsou Calamagrostis canescens, Galium palustre agg. a Lysimachia vulgaris, vyskytují druhy oligotrofních stanovišť a acidofyty, např. Carex canescens, C. nigra, C. rostrata, Comarum palustre a Viola palustris. Naopak téměř scházejí druhy eutrofních stanovišť charakteristické pro asociaci Salicetum pentandro-auritae, např. Phalaris arundinacea a Urtica dioica. V porostech se obvykle vyskytuje 15–25 druhů cévnatých rostlin na plochách o velikosti kolem 100 m2. Mechové patro je silně rozvinuto: dominují v něm rašeliníky (např. Sphagnum fimbriatum, S. palustre, S. recurvum s. l. a S. squarrosum), ale hojné jsou také další mechorosty, např. Aulacomnium palustre a Polytrichum commune.

Stanoviště. Tato vegetace se vyskytuje v pobřežní zóně oligotrofních a mezotrofních rybníků, na okrajích přechodových rašelinišť, v příkopech lesních cest a na oligotrofních typech luk od pahorkatin po horské polohy. Osídluje podmáčená oligotrofní až mezotrofní stanoviště s kyselými půdami a tvorbou rašeliny. Půdním typem je nejčastěji organozem s hladinou podzemní vody kolísající blízko povrchu půdy.

Dynamika a management. Rašelinné mokřadní vrbiny nahrazují v sukcesi acidofilní vegetaci slatinišť třídy Scheuchzerio palustris-Caricetea nigrae a svazu Molinion caeruleae. Příčinou je nesečení luk nebo snížení hladiny vody způsobené přirozeným zazemněním vodní plochy nebo odvodněním lokality. Na silně podmáčených a oligotrofních stanovištích, kde se obtížně uchycují olše lepkavá a bříza pýřitá, představují dlouhodobě stabilní společenstvo. Jinak je nejčastěji nahrazují rašelinné olšiny asociace Thelypterido palustris-Alnetum glutinosae nebo rašelinné březiny asociace Vaccinio uliginosi-Betuletum pubescentis.

Hospodářský význam a ohrožení. Společenstvo není ohroženo, naopak se šíří na nesečených rašelinných loukách. Podobně jako ostatní asociace třídy Alnetea glutinosae zadržuje vodu v krajině a přispívá k čistění a filtraci podzemní vody. Díky vysoké transpirační schopnosti vrb také ochlazuje a zvlhčuje prostředí.

Citace: Douda J. (2013): Salicetum auritae Jonas 1935. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 4. Lesní a křovinná vegetace [Vegetation of the Czech Republic 4. Forest and shrub vegetation], p. 178–180, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.