Asociace XBA04

Stachyo annuae-Setarietum pumilae Felföldy 1942 corr. Mucina in Mucina et al. 1993

Bazifilní plevelová vegetace obilných polí s čistcem ročním

nové hledání

Struktura a druhové složení. Společenstvo je tvořeno především jednoletými bazifilními druhy polních plevelů. Porosty dosahují zpravidla výšky jen okolo 40 cm. Nápadné jsou vzpřímené druhy plevelů, např. Galeopsis angustifolia, G. ladanum, Misopates orontium a Stachys annua. V nižším bylinném patře jsou zastoupeny Ajuga chamaepitys, Anagallis arvensis, A. foemina, Euphorbia exigua, E. falcata a Kickxia spuria. Kromě nich se vyskytují jednoleté trávy (především Echinochloa crus-galli, Setaria pumila a S. viridis) a obecně rozšířené plevele okopanin (např. Amaranthus retroflexus, Chenopodium album agg., C. hybridum, Convolvulus arvensis a Galinsoga parviflora). Na plochách o velikosti 10–20 m² se vyskytuje zpravidla 20–30 druhů cévnatých rostlin. Přítomny jsou i mechy, mají ale nízkou pokryvnost; zaznamenány byly druhy Bryum argenteum a Pohlia nutans.

Stanoviště. Stachyo-Setarietum je pozdně letní asociace. Ke svému vývoji potřebuje stanoviště, která nejsou v pozdním létě výrazně narušována, např. nepodmítnutá strniště, úhory, vinohrady a pole s okopaninami. Vyskytuje se zejména na bazických půdách v nejteplejších oblastech v nadmořských výškách do 340 m. Půdy jsou převážně hlinité až hlinitopísčité, lehké, spíše vysychavé, s malým obsahem humusu (Jarolímek et al. 1997). Kropáč (2006) toto společenstvo udává také z těžkých glejových půd v Polabí. Většina druhů společenstva nesnáší zastínění.

Dynamika a management. Převážná část diagnostických druhů této asociace klíčí pozdě na jaře, v době, kdy jsou již vysoké denní teploty a půda je dostatečně prohřátá. Společenstvo je nejlépe vyvinuto v srpnu a září, kdy kvete většina diagnostických druhů, např. Anagallis arvensis, A. foemina, Euphorbia exigua, E. falcata, Kickxia spuria, Mercurialis annua a Stachys annua. Na témže stanovišti se v průběhu vegetačního období mohou objevovat jiné asociace svazu Caucalidion; nejdříve v časném jaře asociace Veronicetum hederifolio-triphylli, později v květnu a červnu Euphorbio exiguae-Melandrietum noctiflori nebo Lathyro tuberosi-Adonidetum aestivalis.

Variabilita. Porosty asociace Stachyo-Setarietum se v České republice vyskytují na severozápadním okraji areálu, a proto jsou oproti porostům popsaným z Maďarska a Rumunska méně druhově bohaté (Kropáč 2006). Největší variabilita v druhovém složení je dána přechody mezi asociací Stachyo-Setarietum a ostatními asociacemi svazu Caucalidion, případně přechody k vegetaci svazu Veronico-Euphorbion.

Hospodářský význam a ohrožení. Přestože jde o společenstvo polních plevelů, není jeho hospodářský význam velký, neboť se vyskytuje především na nevyužívaných strništích. Společenstvo patří k ohroženým typům plevelové vegetace. Vyskytuje se v něm několik ohrožených druhů, např. Ajuga chamaepitys, Euphorbia exigua, E. falcata, Kickxia elatine, K. spuria a Stachys annua.

Syntaxonomická poznámka. Protože se v druhovém složení asociace Stachyo annuae-Setarietum pumilae mísí jednak bazifilní druhy svazu Caucalidion, jednak bazifilní polní plevele okopanin svazu Veronico-Euphorbion a jednak jednoleté trávy svazu Spergulo arvensis-Erodion cicutariae, nebývá její zařazení do svazů jednoznačné. Zatímco někteří autoři ji řadí do svazu Spergulo arvensis-Erodion cicutariae (Mucina in Mucina et al. 1993: 110–168, Jarolímek et al. 1997), Kropáč (2006) ji ve svém přehledu plevelové vegetace České republiky zařadil do svazu Veronico-Euphorbion a ostatní do svazu Caucalidion (Sanda et al. 1999, Borhidi 2003).

Citace: Lososová Z. (2009): Stachyo annuae-Setarietum pumilae Felföldy 1942 corr. Mucina in Mucina et al. 1993. – In: Chytrý M. (ed.), Vegetace České republiky. 2. Ruderální, plevelová, skalní a suťová vegetace [Vegetation of the Czech Republic 2. Ruderal, weed, rock and scree vegetation], p. 91–93, Academia, Praha.
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací.